Erasmus to niezapomniana przygoda, szansa podszlifowania języka, poznania odmiennej kultury i nowych przyjaciół. Często jednak wiąże się z niepotrzebnym stresem czy lękiem przed tym co obce, nieznane. Przyszli Erasmusi, choć podekscytowani zbliżającą się podróżą, nie do końca czują się pewnie w nowej sytuacji. Specjalnie dla nich powstała "Pora na Erasmusa", projekt sekcji ESN UG Gdańsk!

Pora na Erasmusa to jednodniowe szkolenia odbywające się pod koniec roku akademickiego, skierowane do studentów trójmiejskich uczelni, którzy wyjeżdżają na wymianę w ramach programu Erasmus. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie uczestników na ich wymarzony wyjazd za granicę! Trzy bloki tematyczne co roku przyciągają liczne grono przyszłych Erasmusów.

Erasmusowy poradnik praktyczny

Szereg wskazówek, jak bezstresowo przygotować się do pierwszych dni na wymianie. Na tym szkoleniu uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie kroki podjąć tuż po przekroczeniu granicy nowego państwa, gdzie szukać mieszkania czy jakich formalności dopełnić.

Mamma mia! Jestem za granicą!

Przygotowanie do zetknięcia się z inną kulturą. Na tym szkoleniu uczestnicy mogą dowiedzieć się, czym jest doświadczenie szoku kulturowego i jak sobie z nim radzić. Poznają stereotypy spotykane za granicą i nauczą się, jak pokazywać, że Polska jest… cool!

Język obcy nie taki obcy

Na tym spotkaniu uczestnicy dowiedzą się, co zrobić, aby ułatwić sobie kontakt z ludźmi i pokonywać bariery, które stoją na drodze skutecznej komunikacji międzykulturowej.

Podczas szkoleń tworzymy bazę danych Erasmusów, której celem jest udzielanie informacji osobom, które zamierzają skorzystać z programu Erasmus w kolejnych latach. Dzięki temu, studenci, którzy w przyszłości wyjadą na wymianę, będą mogli skontaktować się z osobą, która była na Erasmusie w tym samym państwie, mieście czy nawet na tej samej uczelni.

Mamy nadzieję, że Pora na Erasmusa ułatwi uczestnikom rozstanie z Ojczyzną i bezstresowo pozwoli dostosować się do nowego otoczenia, czyniąc wyjazd na Erasmusa najpiękniejszym doświadczeniem życiowym.